Czy warto kupić Diesla

29 styczeń

Czy warto kupić Diesla

Diesle to relikt, klekoty lub auta dla tak zwanych ,,Januszy”. Diesel to drogi w utrzymaniu problem. Masz Diesla? Więc powinieneś zorientować się gdzie znajduje się w twojej okolicy najbliższe złomowisko. Diesel równa się zapchany filtr DPF. Ile razy słyszeliście teksty tego typu? Ja słyszę je dość często, a mimo to mam pewność, że nie przesiądę się z diesla do samochodu z innym silnikiem pod maską.

W mieście wsiadam na rower

Dlaczego diesel? Bo nie używam samochodu do jazdy po mieście. Mając doświadczenie mieszkania w metropolii mam wręcz ciarki na samą myśl, że musiałbym przebijać się przez korki, ronda i skrzyżowania samochodem gdy mogę go zamienić na rower, własne podeszwy bądź komunikację miejską. W rowerze nie ma filtra cząsteczek stałych czy wtrysków paliwa. Samochód w mieście zmienia się w machinę tortur.

Z garażu na autostradę

Samochód służy mi do pokonywania dłuższych tras. Rzadko kiedy pokonuje odległości poniżej 50 km w jedną stronę. Gdy tylko mogę wybieram autostrady lub drogi ekspresowe. Podróż nad morze? Wyjazd za granicę? U naszych zachodnich sąsiadów nie zjeżdżam z autostrady dopóki nie jestem w pobliżu miejsca docelowego. Tak samo gdy wyruszam w stronę polskiego Bałtyku czy Kaszub. Jeśli wybieram mniej znane miejsca w Polsce to przemieszczam się drogami krajowymi i ekspresowymi.
Problemy tych posiadaczy diesli, którzy kupili sobie samochody do jazdy po mieście mnie więc nie dotykają. Zapchany DPF jest dla mnie legendą o której słyszałem, a której na szczęście nie miałem nieprzyjemności poznać na własnej skórze.
Jeśli ktoś jest jednak masochistą i lubi wstawać wcześniej by drogę do pracy pokonywać dwa razy dłużej niż tramwaj czy autobus to nie powinien się później dziwić dużemu spalaniu, wolnemu nagrzewaniu czy problemom z filtrami DPF. Ta poranna trasa w korkach jest dla auta tak samo męcząca jak dla kierowcy!

Diesel na każdą kieszeń

Wciąż nie stać mnie na nowy samochód z salonu. Przynajmniej nie na taki, który spełnił by moje wymagania. Obserwując natomiast to co dzieje się na zachodzie podejrzewam, że niedługo gama używanych diesli na naszym rynku będzie na tyle szeroka, że każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Ograniczenia wprowadzane dla samochodów z tego typu silnikami sprawią, że będą do nas spływać Diesle nowego typu, te z tzw. ,,czystymi” DPF-ami, AdBlue i wszystkimi tego typu rzeczami. Jeśli kogoś przed zakupem diesla powstrzymywały wyrzuty sumienia to teraz może już zacząć odkładać pieniądze.

Diesle dla otwartych głów

Warto więc pozbyć się uprzedzeń by już niedługo za mniejsze pieniądze sprawić sobie auto z wyższej półki. Tym bardziej, że nie ma już różnicy w jeździe pomiędzy samochodami na benzynę, a dieslami nowego typu. Jeśli zaś jest się rozważnym kierowcą to problemy techniczne, którymi wszyscy straszą – z wolnym nagrzewaniem czy filtrami cząsteczek stałych nie będą nas dotyczyć. Moje kolejne auto na pewno będzie dieslem.

Ilustracje pobrano ze strony: http://www.dpfecoserwis.pl Dziękuję za wsparcie merytoryczne.