Czym są zabawki sensoryczne?

10 lipiec

Rozwój intelektualny, fizyczny czy emocjonalny dziecka, to bardzo ważne cechy dojrzewania. Odpowiednio przeprowadzony proces dorastania umożliwi prawidłowe odnalezienie się w świecie, jak również dalsze postępowanie i egzystowanie. Dlatego tak ważnym elementem rozwoju jest stymulowanie działań sensorycznych każdego malucha. Czym jest sensoryka? Jak wspierać jej rozwój? Czym są zabawki sensoryczne? W jaki sposób dobrać odpowiednie produkty wspomagające naukę?

Wspomaganie rozwoju dziecka – wykorzystanie zabawek podczas poznawania świata
Każde małe, poznające życie i jego zasady dziecko, przyjmuje właściwe dla siebie drogi nauki i nabierania doświadczeń. Większość maluchów odbiera sygnały zewnętrzne za pomocą dotyku, słuchu, smaku czy węchu. Z biegiem rozwoju motoryki, budowania siły mięśniowej, jak również zdolności przemieszczania się, niemowlaki w sposób namacalny zbierają wszelkie doświadczenia. Dlatego też, by umożliwić im bezpieczny, kontrolowany, jak również wzmożony rozwój, powstały ciekawe, atrakcyjne i kształtujące zabawki sensoryczne. Czym one właściwie są? Jakie posiadają cechy charakterystyczne?

Zabawki sensoryczne w życiu niemowlaka
Produkty pobudzające wrażenia sensoryczne to przede wszystkim akcesoria, które pozytywnie wpływają na wszelkie zmysły dziecka. Aktywizują mózg malucha, jak również zmuszają do różnorodnego poznawania świata. Wszechstronnie rozwijają, a także dostarczają wiele radości, uśmiechu i zadowolenia. Bo nie ma nic ważniejszego, niż chęć dziecka do poznawania świata oraz szczęście płynące z serca bobasa.
Zabawki sensoryczne powinny przede wszystkim być dopasowane do poziomu rozwoju dziecka, jego wieku, jak również oczekiwań i potrzeb. Powinny rozwijać zainteresowania i predyspozycje dzieci. Być ciekawe i możliwie unikalne. Dzięki ich atrakcyjności i wielozadaniowości można wykorzystać je na różnoraki sposób, zarówno na początkowym etapie rozwoju, jak i w późniejszych miesiącach i latach życia.

Jak ważny jest wybór odpowiedniej zabawki?
Odpowiedni i prawidłowy wybór akcesoriów do zabawy dziecięcej ma ogromny wpływ na dalsza edukację malucha. Dzięki odpowiednio dobranym przedmiotom możliwe jest również odkrycie niepokojących cech rozwijającego się dziecka, a także jego szczególnych, wyższych zdolności. Wśród najbardziej popularnych produktów edukacyjnych dla najmłodszych można wyróżnić przedmioty, takie jak: układanki sensoryczne, tablice manipulacyjne, materiałowe, drewniane kostki, koraliki, tablice sensoryczne i wiele innych. Zabawki te powinny przede wszystkim:
– być proste w użyciu,
– przyciągać wzrok,
– posiadać kontrastowe kolory,
– wydawać charakterystyczne dźwięki,
– posiadać niejednolitą strukturę – wypustki, kolce, itp.
-itp.

Użycie i wykorzystanie wielozadaniowych, multifunkcyjnych tablic manipulacyjnych czy tablic sensorycznych w ciekawy, atrakcyjny i kompleksowy sposób wpłynie na rozwój emocji, logiki, wyobraźni czy kreatywności każdego dziecka. Możliwość wykorzystania ich na wielu poziomach pozytywnie wpłynie na proces poznawania i przyswajania.

Więcej na: https://dinoboards.pl/