Jak chronić środowisko naturalne?

01 lipiec

Ochrona środowiska naturalnego zależy od każdego człowieka. To właśnie my mamy największy wpływ na naturalne zasoby. Człowiek jest głównym zagrożeniem dla środowiska. Naszym obowiązkiem jest dbanie o naszą planetę. Państwowy Monitoring Środowiska wyznacza strategię działań, do których powinniśmy dążyć. Należy wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć działania naprawcze, które tak naprawdę nie wymagają wielkiego nakładu pracy. Przede wszystkim liczą się nasze chęci.

Odnawialne źródła energii

W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska przeprowadzane są pomiary jakości powietrza. Niestety Polska jest na wysokiej pozycji niechlubnego rankingu (europejskiego, jak i ogólnoświatowego) dotyczącego powietrza złej jakości. Wynika to m.in. z wykorzystania w dużym stopniu węgla przy wytwarzaniu energii elektrycznej. Odnawialne źródła energii przyczyniają się do walki o lepsze powietrze. W ostatnich latach mikroinstalacje fotowoltaniczne zyskują na popularności w Polsce. Dzięki programom rządowym możemy uzyskać dofinansowanie w celu pokrycia kosztów, związanych z założeniem instalacji.

Gospodarne użycie wody

Zasobność wody wciąż się kurczy, z tego względu należy rozsądnie z niej korzystać. Oszczędność wody to nie tylko ograniczanie wydatków, ale i dbanie o środowisko. Podczas codziennych czynności wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

nalewaj tyle wody do czajnika, ile rzeczywiście potrzebujesz
zakręcaj kran podczas mycia zębów i namydlania się pod prysznicem
wykorzystuj deszczówkę
dopilnuj szczelności wodociągów

Recykling

Ma na celu ograniczenia zużycia surowców, jak i zmniejszenie ilości odpadów. Główną zasadą jest wtórne wykorzystanie odpadów. Segregacja odpadów w każdym gospodarstwie domowym ma zbawienny wpływ na środowisko ma to niebagatelny wpływ na oczyszczanie ziemi. To jest nie tylko nasz obywatelski obowiązek (ani obawa przed wyższymi rachunkami za wywóz śmieci), ale i duży krok ku ochronie środowiska. Podczas domowej segregacji rozgraniczamy odpady na mokre oraz suche. Co więcej, różnokolorowe pojemniki mają swoje specjalne przeznaczenie. W zależności od rodzaju odpadu należy składować odpady w poszczególnych kontenerach:

zielony – szkło kolorowe
biały – szkło przezroczyste
niebieski – papier
czerwony/pomarańczowy – metale
żółty – plastik

Na podstawie: https://promea.pl/oferta/monitoring-srodowiska Dziękujemy!